poniedziałek, 30 czerwca 2014

sobota, 28 czerwca 2014

Rok niemądrych zmian

Nikt nie powinien bać się zmian, ale te wprowadzane w polskiej oświacie powodują zamieszanie i chaos.

A to negatywnie odbija się na wszystkich: na nauczycielach, rodzicach, a przede wszystkim – uczniach – mówi Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania Solidarności.

piątek, 27 czerwca 2014

Oczy w górę: Wszystko dla nas


Nie znamy następstw afery taśmowo-podsłuchowej, nie wiemy, kto jest winny nagrywaniu z przyczajki, kto nagrywał, kto zlecał i po co. 


Nie wiemy, kogo należałoby ścigać - nagrywających, czy nagranych, ani tego, czy kogoś szurną ze stołka, fotela, stanowiska w rządzie, NBP, NIK, POrtii itp. Nie wiemy i nawet nie chcemy wiedzieć, bo będzie, co ma być. 

środa, 25 czerwca 2014

Szkoły: zmiana goni zmianę


Sporo działo się w tym roku szkolnym, a jeszcze więcej zdarzy się w przyszłym. Po raz pierwszy, obowiązkowo, pójdą do szkół sześciolatki, a ich starsi koledzy zdadzą maturę według nowych reguł. Na tym nie koniec zmian.

Ilu uczniów pójdzie 1 września do pierwszej klasy, dokładnie nie wiadomo. Z pewnością ponad pół miliona. Oprócz siedmiolatków urodzonych w 2007 r., zrobi to także pół rocznika sześciolatków z 2008 r. (reszta zaczeka do 2015 r.). 


środa, 18 czerwca 2014

Oczy w górę: Święto 18 czerwca


Ćwierćwiecze czwartego czerwca roku pamiętnego warto było spędzić głuszy, gdzie propaganda nie ma łatwego dostępu. 

Bo jeśli w domu, to po odcięciu dostępu do mediów głównego nurtu i bez otwierania lodówki, bo tam też czyhał 4 czerwca. Jeśli nie – wmówiliby nam – bądźmy pewni – że warto, należy, a nawet trzeba świętować. Inni świętują, więc musimy i my! 

środa, 11 czerwca 2014

Norweskie specjały


Na poznanie tego kraju potrzeba dużo więcej czasu niż możemy na to poświęcić.Ale nawet krótki pobyt przekona nas, że będziemy chcieli tam wracać. Piękne krajobrazy, zadbane miejscowości, czysta woda i trawa zielona. To Norwegia właśnie.

Kojarzy się przede wszystkim z fiordami. Kto widział choćby Nordfjord w zachodniej Norwegii, już może twierdzić, że wie na czym fiordy polegają. Te ogromne rozpadliny skalne, a w zasadzie głębokie zatoki, przez które morze wcina się głęboko w ląd, są wizytówką Norwegii i nadają jej niepowtarzalny urok.


poniedziałek, 9 czerwca 2014

Jeden ze sprawiedliwych


Wszyscy doskonale wiedzieli, że za jakąkolwiek pomoc Żydom grozi kara śmierci. A mimo to pomagali. Ks. Jan Raczkowski też doskonale wiedział. Ale pomagał i innych do tego namawiał.


Ilu Żydów ocalił ksiądz Jan Raczkowski, nie wiadomo. Pewnie nikt, także on sam, tego liczył. W ogóle niewiele na temat wojny i okupacji mówił. W czasie wojny wymagały tego zasady konspiracji. A po wojnie co innego było na głowie.

Oczy w górę: Skazany na Warszawę


Do Warszawy, którą znał jak mało kto, miał – jak sam mówił - stosunek pełen sprzeczności. Fascynowało go życie podskórne, a nie oficjalne, tylko ono było ciekawe, bo prawdziwe. 


Prawda tkwiła w niszach i zakamarkach, w knajpach, bramach – gdzie, jak mówił, mieszała się i wolność, i wszelkie świństwo. Najbardziej interesował go żywioł ludzki, stanowiący jego siłę.

niedziela, 8 czerwca 2014

Matka Boża nawiedza Warszawę


To jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych ostatnich lat w Archidiecezji Warszawskiej. 


Peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w warszawskich i podwarszawskich parafiach potrwa do czerwca przyszłego roku. Peregrynację poprzedzi nawiedzenie obrazu bazyliki archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.


sobota, 7 czerwca 2014

Co nam zostało z Prymasa


Co łączyło i łączy trzy postaci, o których szczególnie głośno jest w ostatnich miesiącach i tygodniach: świętych Jana Pawła II i Jana XXIII i Sługę Bożego Stefana Wyszyńskiego? Niejedno, w tym ich przyjaźń.


Badania na temat podjął ks. dr Jerzy Jastrzębski z Wyższego Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Proponuje przy tym spojrzenie na tę z perspektywy miłości i sprawiedliwości. To właśnie one, jego zdaniem należą do najbardziej charakterystycznych cech tych wielkich postaci.


piątek, 6 czerwca 2014

Muzyka według świętego


Jaką muzykę lubił, jakiej słuchał Jan Paweł II? Słuchał kolęd, muzyki sakralnej i liturgicznej, a także klasycznej. 

Jego ulubionym utworem była „Barka”, często wykonywana podczas pielgrzymek do Polski. Ulubionym utworem był też „Beatus vir”. „Beatus Vir” opus 38, czyli psalm na baryton solo, chór i wielką orkiestrę, został zamówiony u Henryka Mikołaja Góreckiego jeszcze przez kardynała Karola Wojtyłę dla uczczenia 900. rocznicy męczeńskiej śmierci krakowskiego biskupa Stanisława, później ogłoszonego świętym. 


wtorek, 3 czerwca 2014

Zima w lecie

Rozmowa z Marcinem Kaczkanem z Klubu Wysokogórskiego Warszawa, himalaistą, kierownikiem wyprawy na K-2


arch mk

W ramach programu Polski Himalaizm Zimowy wyruszacie na wyprawę na drugi, uważany za najtrudniejszy do zdobycia, ośmiotysięcznik. To cel, czy przygotowanie do zimowej wyprawy na K-2, jedna z dwóch gór dotychczas nie zdobytych zimą?

niedziela, 1 czerwca 2014

Z wyspy na wyspę


Jest ich około trzech tysięcy, dlatego pewnie nikt nie jest w stanie odwiedzić ich wszystkich. Ale warto próbować: wyspy greckie oferują piękne plaże, murowaną pogodę i mnóstwo do oglądania.


ffot. krzysztof świątek
Jak powstały? Dynamicznie. W wyniku zalania dzisiejszego basenu Morza Śródziemnego, gdy pod naporem oceanu pękła zapora skalna przegradzająca obecną Cieśninę Gibraltarska od tego, co na wschodzie. Wody wdarły się wtedy do wielkiej depresji, zatapiając wyrastające z niej łańcuchy górskie. Samotne wzgórza i szczyty stały się wyspami.




Alfabet Świątyni


Dla Świątyni Opatrzności Bożej zbliża się ważny czas: Dzień Dziękczynienia, obchodzony w pierwszą niedzielę czerwca. 


- Mamy tyle spraw, za które powinniśmy dziękować, a tego nie robimy. Ten dzień jest po to, by o tym przypomnieć – mówił po ustanowieniu święta kard. Kazimierz Nycz, wielki orędownik budowy świątyni.