O anonimowych grobach żołnierzy wyklętych – żołnierzy powojennej konspiracji wielu dowiedziało się po tym, gdy wiosną 2012 r. na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim na tzw. kwaterze Ł., tzw. Łączce, na tyłach Cmentarza Wojskowego, rozpoczęły się ekshumacje. Przez lata ta okolica przewijała się jako miejsce domniemanego pochówku osób z podziemia niepodległościowego, niemniej o ofiary nikt nie miał prawa się upomnieć.
czwartek, 31 października 2013
BOHATERIOWIE BEZ GROBÓW
wtorek, 29 października 2013
CZŁOWIEK Z GRUBEJ KRESKI
CZŁOWIEK NIEPRZECIĘTNY, POSTAĆ, KTÓRA SIĘ WYBIJAŁA, PATRIOTA ZAWSZE GOTOWY DO SŁUŻBY POLSCE. TAKIE OPINIE DZIŚ DOMINUJĄ. CZY BĘDĄ TAKIE SAME, GDY ŻAŁOBA JUŻ MINIE?
Chwila nie sprzyja krytyce. Jednak Tadeusz Mazowiecki był politykiem i politycznym ocenom będzie podlegać także po śmierci. Tym bardziej, że nie zawsze był postacią jednoznaczną. Krytyka nie będzie łatwa, bardzo ciężko będzie np. napisać prawdziwą, nie hagiograficzną książkę o Tadeuszu Mazowieckim. Widać to już dziś, po pierwszych okazjonalnych publikacjach i głosach hołubiących go środowisk.
środa, 23 października 2013
WYSZŁO SZYDŁO Z WORKA
Bo co prawda nadal zasiada w warszawskim ratuszu, ale plusów dodatnich głosowania jest więcej niż ujemnych minusów. O niektórych już pisaliśmy, teraz kolejne. Liderzy stołecznej opozycji wzięli się do roboty. Ogłosili, że będą pilnować naszą ukochaną Hannę GW, żeby przez rok do wyborów, utrzymała tempo jak w kampanii referendalnej i dotrzymała złożonych obietnic. Ogłosili też zastąpienie panią prezydent własnymi, dobrymi, kandydatami.
poniedziałek, 21 października 2013
CINTORIN POD OSTERVOU
Symbolický cintorín pri Popradskom plese pod strmou skalnou stenou Ostrvy je miestom, kde sú na pamiatku obetiam Vysokých Tatier umiestnené pamätné tabule s menami ľudí.
L'udí, ktorí zahynuli vo Vysokých Tatrách, ale kde nie je nikto pochovaný. Autorom myšlienky na vytvorenie centrálneho pamätníka tatranských obetí bol akademický maliar Otakar Štáfl z Prahy. Projekt kaplnky vypracoval Ing. Róbert Vosyka z Popradu. Prvé symbolické, ručne vyrezávané kríže sú od rezbára Jozefa Fekiača - Šumného z Detvy. Drevorezbu v interiéri kaplnky urobil Ladislav Tfirst.
piątek, 4 października 2013
Muzeum za bramą krzyża
Ks. Tadeusz Bożełko nie ma wątpliwości, co jest najważniejsze w Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nie emocje i szczególna atmosfera, lecz nauczanie i duchowy przekaz dany nam przez ks. Jerzego.
Każdego zwiedzającego ma odnotowywać specjalny licznik znajdujący się przy wejściu do muzeum. Tak jest jednak tylko teoretycznie, bo licznik nie każdego zdoła wychwycić. Dlatego liczba ok. 600 tys. osób, którzy już zwiedzili muzeum, jest tylko orientacyjna, ale o tyle ważna, że pokazuje, ile osób mogło zostać poruszonych tym, co zobaczyli.
Subskrybuj:
Posty (Atom)