wtorek, 30 września 2014

Słowackie TZ


Kto nie zna Tatr Zachodnich, niech żałuje i szybko to nadrobi. Ich przedsmak można poczuć po polskiej stronie, idac na Wołowiec, Starorobociański, czy Czerwone Wierchy. Zresztą wszystkie są szczytami granicznymi. Ale na Słowacji to ci dopiero... 

poniedziałek, 29 września 2014

Pierwsze koty za płoty


Jeszcze zanim nowa premier Ewa Kopacz wygłosiła expose, musiała się zmierzyć z pierwszym skandalem, który wstrząsnął opinią publiczną, a zaraz zatrząsł rządem. 

sobota, 27 września 2014

Złoci chłopcy odchodzą


Swiętowanie złotego medalu trwa, ale zabawowa ustąpiła u kibiców siatkówki obawie o przyszłość Ale nic dziwnego: zakończenie gry w reprezentacji obwieścili zawodnicy stanowiący trzon złotej drużyny.



czwartek, 25 września 2014

Słowackie Podtatrze


Szczodrze obdarzyła słowackie Podtatrze natura. Góry,  kotliny, śródgórskie łaki, pachnace lasy, kraj bogaty kulturowo, z historycznymi związkami z Polską.




poniedziałek, 22 września 2014

Polska mistrzem (Polski i) świata


To co jeszcze kilka tygodnie temu wydawało się marzeniem stało się faktem.Polska drużyna siatkarska wywalczyła mistrzostwo świata. Postawa Polaków uratowała turniej mistrzowski, który przez trzy tygodnie odbywał się w Polsce.


niedziela, 21 września 2014

Rząd tylko na wybory


Jaki to rząd i po co powstał, szczerze mówi nawet jego współautorka, premier Ewa Kopacz. Powstał nie po to, żeby zmieniać Polskę, ale po to, żeby pogodzić zwalczające się w rządzącej PO frakcje.



Oczy w górę: Karma mokra, karma sucha


Z lotu ptaka wygląda tak, że w tych wyborach nawet mysz się nie prześliźnie, a przegrają ci, którzy będą siedzieć jak myszy pod miotłą, albo dzielić skórę na niedźwiedziu, mając muchy w nosie. 


Psu na budę taka kampania. Trzeba być ciętym jak osa, tyrać jak osioł, z oślim uporem, wchodząc w paszczę lwa. Żeby być czarnym koniem, a nie czarną owcą tych wyborów, trzeba czepiać się okazji jak rzep psiego ogona.


sobota, 20 września 2014

piątek, 19 września 2014

Kolejny rok marazmu


Nowy rząd nic nowego nie zaprezentuje, bo nie może. PO pokazała już przez siedem lat, jakie ma pomysły na Polskę i jeszcze przez rok nam pokaże – mówi poseł Jacek Sasin, kandydat PiS na prezydenta Warszawy w rozmowie z Wojciechem Dudkiewiczem


czwartek, 18 września 2014

Pomysłowe uczelnie


Nowe pomysły, kierunki, specjalności, przedłużona rekrutacja. Tak warszawskie uczelnie, w tym obie katolickie, próbują mierzyć się z efektami niżu demograficznego i fatalnymi wynikami matur.


poniedziałek, 15 września 2014

Gazowe sygnały


Kilkudniowe ograniczenie dostawy gazu z Rosji do Polski nie miało wpływu na życie odbiorców. 



Ale nie było też przypadkowe: to ważny sygnał wysłany przez Kreml poprzez Gazprom do Polski.
U progu sezonu grzewczego Gazprom, rosyjska firma-resort. zmniejszył – czasowo – dostawy do Polski. To wyraźny sygnał.


niedziela, 14 września 2014

Oczy do góry: Wypaśli nam broszurę

Polityka, osobliwie ta lokalna, nie lubi prawdy, tak jak prawda nie lubi polityki. Obie: (nie)prawda i polityka – są częściami demokracji, sprzecznej z prawami fizyki. 



Patrzysz na coś i wydaje ci się, że coś, to coś, a nie coś innego. I tu pudło: bo okazuje się, że to coś to jednak coś innego. Polityki nie wymyślono przecież po to, żeby kłamstwo brzmiało jak kłamstwo, lecz jak prawda.





sobota, 13 września 2014

piątek, 12 września 2014

Przyspieszone dojrzewanie


Pierwsze tygodnie po strajkach i zawarciu Porozumień Sierpniowych były kluczowe dla powstania i rozwoju Solidarności. Związek powstawał wszędzie; w Fazosie w Tarnowskich Górach do Solidarności zapisali się niemal wszyscy pracownicy. Taki autorytet miał związek.


Nie w Opolu, ale w Łodzi

Ciekawe dyskusje i jeszcze ciekawsi dyskutanci, niezgorsze imprezy integracyjne - to stałe cechy Festiwalu Obywatela odbywającego się w Łodzi. W tym roku festliwal odbedzie się po raz dziesiąty. 


Stracili złudzenia

Fot Art Stelmasiak

- Po południu 17 września 1939 r. Polskie radio podało, że Sowieci zaatakowali nasze wschodnie tereny. Jak to odebrano w Warszawie?


- Bardzo źle
Rozmowa z prof. Wiesławem Wysockim, historykiem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

czwartek, 11 września 2014

17 września


Rys. rafał zawistowski

Plenerowe wydarzenie, mające przypomnieć o tym, co wydarzyło się 17 września 1939 roku.




Dobre radio


Paradoks: do Warszawy jest 40 km, do Łodzi - 110. A Radio Niepokalanów słychać przede wszystkim w Łódzkiem i na zachodzie Mazowsza. Do stolicy dociera z trudem.

Dociera do Wisły, ale na Pradze musi przedzierać się przez szumy i trzaski. Powód: główny nadajnik jest w Łodzi, tam w promieniu kilkudziesięciu km przekaz ma dobrą jakość. Nadajnik dla Mazowsza, stoi koło Skierniewic i radzi sobie z przekazem na zachód od Warszawy.


Oczy w górę: Zaśpiewa nam pani Krysia


Fot. Marcin Żegliński ?

Opromienieni sukcesem europejskim – jak o nowej pracy dla Premiera Tysiąclecia i naszej euforii pisze jedna z „Gazet” – nie dostrzegamy tego, co nas otacza. 


Tego, co może aż takim sukcesem nie jest, bo nie może być. Jednak nie brakuje dobrych wiadomości, które pozwalają oderwać się od codziennego znoju na uczelni, w pracy lub na bezrobociu.


środa, 10 września 2014

Budują katokalifat

Wołomiński Piłsudski 

O co chodziło mazowieckiemu liderowi PO, gdy mówił, że w Wołominie chcą stworzyć katolifat? Chyba o to, że tam jest normalniej. Normalniej niż w Warszawie.


poniedziałek, 8 września 2014

Na szpicy i bez baz


Szczyt NATO w walijskim Newport tylko w niewielkim stopniu spełnił oczekiwania Polaków na wzmocnienie tzw. flanki wschodniej. Przywódcy państw sojuszu nie podjęli decyzji o umieszczeniu stałych baz w Polsce i w państwach bałtyckich.


Na razie możemy tylko liczyć na ciągłą rotację ćwiczeń żołnierzy NATO i stworzenie tzw. szpicy: wojsk natychmiastowego reagowania.

Niech piekło pochłonie bolszewicką Rosję

wikip

NIECH SCZEŹNIE BOLSZEWIA
BĄDŹ PRZEKLĘTA
BOLSZEWICKA ROSJO




niedziela, 7 września 2014

Rzadowe szachy


Na początku tygodnia zanosiło się na to, że w końcu poznamy nazwisko nowego premiera. Rząd Tuska miał podać się do dymisji, a misję stworzenia nowego miała otrzymać Ewa Kopacz.


Nieoficjalnie było wiadomo, że marszałek Sejmu Kopacz – rekomendowana przez władze PO - nie była jedyna kandydatką na fotel opuszczany przez Tuska wskazanego na szefa Rady Europejskiej. 


piątek, 5 września 2014

Dwie defilady


Te 50 dni dzielą dwa światy. 15 sierpnia 1939 r. Warszawa obchodziła Święto Żołnierza, na pl. Krasińskich odbyła się defilada wojskowa z udziałem wodza naczelnego Rydza-Smigłego. Kilka tygodni później, 5 października w Al. Ujazdowskich paradę zwycięstwa odebrał Adolf Hitler.


środa, 3 września 2014

Szkoły liderów



Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie,  oprócz studiów stacjonarnych, niestacjonarnych i w systemie e-learningu, oferuje coraz więcej rocznych zajęć specjalistycznychrocznych zajęć specjalistycznych. W tym roku rusza Szkoła Liderów Wolontariatu.



Rozmowa z ks. prof. Krzysztofem Pawliną, rektorem PWTW 


Warto im pomagać


Znany warszawski duchowny ks. Stanisław Małkowski, pobity i okradziony przez więźnia, któremu wcześniej pomagał, nie zamierza zaprzestać pomocy więźniom.


Fot. Marcin Żegliński
Kapłan pomaga więźniom od lat. Wysyła do nich nawet
kilkadziesiąt paczek tygodniowo, m.in. z prasą, środkami czystości i literaturą religijną. Z Andrzejem T. korespondował od czasu, kiedy przebywał on w zakładzie karnym w Sztumie. I to właśnie Andrzej T. napadł księdza w jego własnym mieszkaniu na warszawskiej Saskiej Kępie.

Komuniści w Warszawie

Komuniści nie byli wielkim problemem dla międzywojennej Polski, ale mogli być.


Pojawienie się ruchu komunistycznego było niebezpieczne dla powstałej po latach zaborów Polski. Potępiali tworzenie niepodległego państwa, walkę o jej granice, zwalczali struktury państwa, jego instytucje, administrację oraz armię.

wtorek, 2 września 2014

Przyjeżdżali do nas z Budionnym

Rzucił Pan pomysł stworzenia łuku triumfalnego, który ma uczcić zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 r. Dlaczego łuk a nie pomnik? 


Bo to był triumf oręża polskiego, a w takich sytuacjach stawia się łuki triumfalne - mówi Jan Pietrzak, aktor, publicysta, twórca kabaretu pod Egidą

Oczy w górę: Co-po-niektórzy hipokryci


Niezbyt stare, ale jare. Na portalu „Polityka warszawska”, redagowanym przez młodych ludzi, można znaleźć celne zestawienie pokazujące hipokryzję co-po-niektórych hipokrytów, czyli gości, którzy zachowują się (lub myślą i działają) niespójnie moralnie.

poniedziałek, 1 września 2014

Ładowali akumulatory

Arch DM

Żyjemy w cywilizacji, która nie premiuje dorosłości, ojcostwa, bycia dobrym mężem. W świecie sfeminizowanym, gdzie faceci są umacniani w swojej niedojrzałości - mówi  Dariusz Malejonek.


Rozmowa ze współtwórcą kapel: Izrael, Moskwa, Armia, Houk, 2Tm2,3, Arka Noego i Maleo Reggae Rockers.