piątek, 30 maja 2014

Jak stawiano krzyżyk. Analiza


To były dziwne wybory. Niska frekwencja, nawet w stolicy, tradycyjnie chodzącej do urn. Porażki polityków o głośnych nazwiskach i startujących z wysokich miejsc. I sukces polityków na których już stawiano… krzyżyk.

rys. rafał zawistowski


Spore zwycięstwo PO w okręgu warszawskim i spora porażka w podwarszawskim w pojedynku z PiS. Do tego spory spadek notowań Platformy w obu okręgach w porównaniu do wyborów sprzed pięciu lat i spory wzrost poparcia dla PiS. To najważniejsza informacja dla analityków. Ale medialnie ciekawsze są nazwiska tych wygrali i przegranych.



czwartek, 29 maja 2014

Oczy w górę: Głosy w siatach


Kilka dni, trzy razy Mokotów. Gdzie jest miejsce głosów? Wiadomo, w urnach! A jednak nie, to już chyba przeszłość, są nowe ustalenia. 

Jak pokazała obwodowa komisja wyborcza z budynku SGH na Mokotowie, miejsce głosów jest nie w urnach, lecz w siatach. A w każdym razie tak dowodzi filmik ujawniony przez Antoniego Macierewicza. 

poniedziałek, 26 maja 2014

Oczy w górę: Szóstka w toto-lotka


Wybory do Parlamentu Europejskiego pokazały, że wcale nie trzeba trafić szóstki w toto-lotka, żeby być zadowolonym z siebie, z życia, świata itd. 


Pozornie powinna cieszyć się tylko niewielka grupa osób, która wkrótce zasiądzie w ławach w Brukseli i Strasburgu. Oni wygrali, wkrótce staną się – jeśli jeszcze nie dorobili się na polityce – majętnymi ludźmi. Europa będzie im płacić sute wynagrodzenia, diety, delegacje itp., wreszcie - obdarzać prestiżem. 

niedziela, 18 maja 2014

Oczy w górę; Karolina kręci

Ktoś kiedyś - jakiś mądry gość - stwierdził, że kultura III RP dzieli się na lansowaną przez jedną z „Gazet” i nie lansowaną.


Ta pierwsza ma szanse zawojować saloony, a nawet skutecznie robi to, druga natomiast spychana jest w niebyt, czyli niby jest, ale nie ma prawa być. Dowody i przykłady na to, że ta teza jest prawdziwa, przynosi każdy tydzień, może nawet dzień. A siłę jednej z „Gazet” promocji słusznych zjawisk – może trochę sflaczałą – zna każdy, kto na co dzień ma do czynienia z tą częścią kultury, która ma prawo być, czyli kulturą koncesjonowaną.

czwartek, 15 maja 2014

Smaki Riwiery


Na Lazurowe Wybrzeże, zwane również Francuską Riwierą, przyciągają wspaniałe widoki i plaże, skaliste wybrzeże, słońce i… rzeczywiście lazurowe morze. Ale także legenda regionu i moda

Znajdziemy tu wszystko, co potrzebne do wypoczynku: zatłoczone, ale także ciche plaże i kąpieliska, lasy i ogrody oliwne, ale i sporo do zwiedzania, oglądania. Do zwiedzania lipiec i sierpień nadają się jednak średnio, bo bywa tu naprawdę gorąco i tłoczno, dla przeciętnego Polaka nie do wytrzymania.

poniedziałek, 12 maja 2014

Oczy w górę; Sprawdź kandydatów


Przyzwyczaiły się władze III RP, że obiecać można wszystko, żeby utrzymać się przy władzy, ale niekonieczne trzeba obietnic dotrzymać.


Ot, obiecanki to cacanki, którymi nie warto sobie zaprzątać rządowych głów. Wór obietnic ogłoszonych siedem lat temu w czasie wyborów, a jeszcze bardziej w expose przez Premiera Tysiąclecia miał spowodować, że Polska miała rosnąć w siłę, a ludziom miało żyć się dostatniej.


sobota, 10 maja 2014

Trzecia siostra


Z Katarzyną Woźniak, panczenistką WKŁ Stegny Warszawa, srebrną medalistką Igrzysk Olimpijskich w Soczi, rozmawia Wojciech Dudkiewicz


Jak trafiła Pani do sportu?

Trochę przypadkowo i trochę nieprzypadkowo...


czwartek, 8 maja 2014

Wolno im to idzie


Wiele wskazuje na to, że prowadzący całodobową kiosk z alkoholem w pobliżu kościoła Ojców Barnabitów na Stegnach straci koncesję. Ale kiedy to się stanie, tego dokładnie nie wiadomo.


Urzędnicze młyny mielą powoli. – Sprawa ugrzęzła w procedurach – mówi Marcin Gugulski, radny PiS z Mokotowa. – Ale można być dobrej myśli.

poniedziałek, 5 maja 2014

Silny człowiek


Pamiętają Jan Stankiewicza, dawnego lidera bytomskiej Solidarności na Śląsku, dziś emeryta, choć od dawna nie mieszka tam, lecz na rodzinnych Kujawach. Dali mu to odczuć niedawno, gdy był tam na tradycyjnej karczmie piwnej.


Jana Stankiewicza, wiceprzewodniczącego, a potem przewodniczącego Solidarności w kopalni Centrum w Bytomiu w latach 90., dobrze wspomina wielu. Wielu wciągnął do związku, wielu pomógł. Należał do wymierającego gatunku grupy prawdziwych działaczy związkowych.


kot czyli pies

pies się nazywa rika i jest płci żeńskiej












piątek, 2 maja 2014

Ziemkiewicz fiction

Sporo ważnych książek publicystycznych napisał Rafał Ziemkiewicz. Niestety, nowej „Jakie piękne samobójstwo”, nie da się ze wspomnianymi postawić w jednym szeregu. 


Skupmy się na jednorodnych książkach publicystycznych, w których Ziemkiewicz, zawarł prawie całego siebie. Każda z nich miała omal, omal wpływ na kulistość Ziemi.Po mocnej „Michnikowszczyznie. Zapisie choroby”, „Polactwie” i „Czasie wrzeszczących staruszków”, przyszedł czas na „Myśli nowoczesnego endeka”.