sobota, 28 września 2013

HORROR, CO TA PANI ROBI

ROZMOWA Z PROFESOREM PIOTREM GLIŃSKIM Z PAN, SOCJOLOGIEM I EKONOMISTĄ, PRAWDOPODOBNYM KANDYDATEM NA PREZYDENTA WARSZAWY 


Działacze warszawskiej PO organizują w niedzielę 13 października wielkie grzybobranie. Pan też wybiera się w tym dniu do lasu?

Przede wszystkim wybieram się na referendum w sprawie odwołania prezydent Gronkiewicz-Waltz. I choć jedno drugiego nie wyklucza, nie będę miał czasu na grzybobranie - mówi prof. Gliński

A czy 400 tysięcy warszawiaków znajdzie czas na pójście do lokali wyborczy? Mniej więcej tylu musi wziąć udział w referendum, żeby było ważne.



piątek, 20 września 2013

CICHE, MISTYCZNE TATRY



Ciche, mistyczne Tatry, owe wieczne głusze
zimowych, śnieżnych pustyń, owe zapadliska
niedostępne wśród złomów, gdzie jeden się wciska
mrok i gdzie wicher końcem swych skrzydeł uderza
z głuchym jękiem, jak końskie na polu kopyto,
uderzające w zbroję martwego rycerza:
ty, pustko, w siebie wołasz błędną ludzką duszę...


czwartek, 12 września 2013

BYŁA SOMNA PROCESYJA




ROCZNICE BITWY POD WIEDNIEM ZAWSZE OBCHODZONO W POLSCE NADZWYCZAJ UROCZYŚCIE. SŁAWIONO POLSKI ORĘŻ, WSPOMINANO POTĘGĘ RZECZYPOSPOLITEJ. ALE CELEBRACJA ZWYCIĘSTWA BYŁA POLAKOM SZCZEGÓLNIE POTRZEBNA


Rocznice bitwy pod Wiedniem zawsze obchodzono w Polsce nadzwyczaj uroczyście. Sławiono polski oręż, wspominano potęgę Rzeczpospolitej. Ale celebracja zwycięstwa była Polakom szczególnie potrzebna po utracie wolności. Ważne rocznice narodowe obchodzono w Polsce od średniowiecza. 
Czczono rocznice zwycięstwa pod Grunwaldem, czy zdobycia Smoleńska w 1611 r. Rocznicę Grunwaldu polecił czcić sam zwycięzca, Władysław Jagiełło. Król nakazał – pisał Jan Długosz – by święto „ojcowie zalecili synom, wnukom i prawnukom i wszystkim potomkom swoim święcenie i uroczyste obchodzenie dnia tego”.


środa, 4 września 2013

PILECKI ZAMIAST CZTERECH SPIĄCYCH

To dopiero pierwszy etap walki o usuniecie pomnika „Czterech Śpiących” i postawieniu w tym miejscu pomnika rotmistrza Pileckiego – podkreślają warszawscy radni PiS.


Pierwszy etap rozegrał się w końcu sierpnia, gdy warszawscy radni Platformy Obywatelskiej ramię w ramię z postkomunistami z SLD zagłosowali przeciw wnioskowi o wprowadzenie pod obrady uchwały dotyczącej zastąpienia komunistycznego Pomnika Braterstwa Broni (tzw. Czterech Śpiących) pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego, polskiego bohatera, zamordowanego przez komunistów.