piątek, 27 grudnia 2013

NIE TAKIE CZARNE CHMURY


Jest wigilia Wigilii Bożego Narodzenia 1973 r., ludzie są zajęci przygotowaniem do Świąt. Tymczasem w telewizorze słychać żywą muzykę i widać jeźdźców. To początek „Czarnych chmur”, jednego z kultowych seriali z czasów PRL.


Każdy serial był wtedy wydarzeniem i tematem rozmów. Tym bardziej polski i spod znaku płaszcza i szpady, z popularnymi aktorami, a reżyserowany przez Andrzeja Konica, twórcę przebojowego „Klossa”. Zupełna nowość, nic dziwnego, że wielu na lata zapadł w pamięć i chcieli go oglądać ponownie, potem trzeci, piaty raz.

piątek, 20 grudnia 2013

KTO CZYTA NIE ZBŁĄDZI


KTO CZYTA KSIĄŻKI, ŻYJE PODWÓJNIE, TWIERDZI UMBERTO ECO. MOŻNA WIERZYĆ PISARZOWI: SAM CZYTA I PISZE TAKŻE O... CZYTANIU. TO MOCNY ARGUMENT, ŻEBY POD CHOINKĘ WSUNĄĆ KSIĄŻKĘ.

Wydawnictwa prześcigają się przed Bożym Narodzeniem ofertą, jest w czym wybierać, ale jak to zrobić? Może bacząc na przestrogę  Edmond de Goncourta, fundatora prestiżowej literackiej nagrody Goncourtów? „Mężczyzna szuka w książkach prawdy, kobieta złudzeń” –twierdził. Warto wejść w skórę obdarowywanego, choć szansa, że trafimy w jego gust, nie jest wielka. 


piątek, 13 grudnia 2013

KRÓLOWAŁ OCET

STAN WOJENNY DLA PRZECIĘTNEGO POLAKA BYŁ SZOKUJĄCY. MUSIAŁ PRZYSTOSOWAĆ SIĘ DO CZOŁGÓW i PATROLI, I DO GODZINY MILICYJNEJ. DO PUSTYCH SKLEPÓW PRZYZWYCZAIŁ SIĘ JUŻ WCZEŚNIEJ.

Internowani i aresztowani działacze, zabici górnicy, spacyfikowane zakłady, ludzie wyrzucani z pracy, a na ulicach czołgi i ZOMO. Zupełnie nieznana przyszłość, groza i beznadzieja. Przeżycia pierwszych tygodni stanu wojennego były traumatyczne nie tylko dla więzionych działaczy Solidarności. Przeciętny warszawiak też odczuwał traumę nagle, po 13 grudnia 1981 r. zmienioną rzeczywistością, do której, chcąc – nie chcąc musiał się przystosować. Jak do zimy i mrozu. 

piątek, 6 grudnia 2013

DWAJ LUDZIE W KAMIZELKACH


Czy na miano wynalazcy kamizelki kuloodpornej bardziej zasługuje Kazimierz Żegleń, czy Jan Szczepanik? A może zasługują obaj? Pewne jest, że ten specyficzny typ kamizelki jest polskim wynalazkiem.

http://pl.wikipedia.org/wiki/
Plik:First_bulletproof_vest..

Kamizelka, charakteryzująca się brakiem rękawów i kołnierza, a zapinana na guziki, była w pierwszych latach ubiegłego wieku powszechnym fragmentem ubioru. Ale o kamizelce kuloodpornej, nazywanej zamiennie pancerzem, mało kto słyszał. Usłyszano szerzej dopiero, po tym, gdy kuloodporna tkanina, którą była wyłożona kareta króla Hiszpanii Alfonsa XIII uchroniła monarchę przed bombą i niechybną śmiercią. Czy jednak na miano wynalazcy kamizelki kuloodpornej bardziej zasługuje brat Kazimierz Żegleń, polski Zmartychwstaniec z Chicago, czy Jan Szczepanik z Tarnowa, nazywany Polskim Edisonem? A może zasługują obaj?...

poniedziałek, 2 grudnia 2013

MIEDZY MOSKWĄ I BRUKSELĄ


PROTESTY PRZETACZAJĄCE SIĘ PRZEZ UKRAINĘ MOGĄ, ALE NIE MUSZĄ SPOWODOWAĆ TRWAŁĄ ZMIANĘ POLITYCZNĄ NA UKRAINIE. WIELE ZALEŻY OD DETERMINACJI PROTESTUJĄCYCH W KIJOWIE.




Wiele zależy od determinacji protestujących, Ale, jak mówi ukraińskie przysłowie, jeden kij nie czyni płotu. Głównym rozgrywającym pozostaje prezydent Wiktor Janukowycz, skupiający w swoich rękach władzę, niechętny – dodajmy – czemukolwiek, co by ja ograniczało. Nawet jednak on nie spodziewał się tak silnych protestów po wycofaniu się Ukrainy z podpisania układu stowarzyszeniowego z Unią Europejską.