Tu Mickiewicz działał z Grażyną
Warownia wzniesiona w XIII w.postawiono w związku z zagrożeniem krzyżackim i przez Zakon została zniszczona w 1362 r. Niedługo potem podjęto odbudowy i fragmenty tej drugiej budowli przetrwały do dziś. Zamek wzniesiono na planie prostokątnym z czterema narożnymi basztami. Po odbudowie był jeszcze wzmacniany w XVI w. Struktura budowli naruszona została w wyniku wylewów Wilii w XVII i XVIII wieku. W XIX wieku rozebrano wiele ocalałych fragmentów budowli, zachowały się w dobrym stanie jedynie dwie baszty i łączący je fragment murów. Zamek otoczony jest fosą.
Świątynia pw. Wniebowzięcia NMP ufundowany został przez wielkiego księcia Witolda po bitwie nad Worsklą w 1399 r. Książę przekazał go franciszkanom, których sprowadził na Litwę. Podobnie jak kościoły wileńskie świątynia kilkakrotnie była burzona i odbudowywana. Do dziś przetrwała w postaci trójnawowej hali na planie krzyża z dwiema kaplicami po bokach. Z XX wieku pochodzi spiczasty dach, jakim nakryto wielokondygnacyjną, ośmioboczną wieżę. Wnętrze tzw. kościoła Witolda, jest bardzo skromne.
Ratusz, budowla okazała i reprezentacyjna, pochodząca z połowy XVI wieku, a potem kilkakrotnie przerabiana. Zajmuje środek Rynku. Jedna z najpiękniejszych tego typu budowli na ziemiach byłej Rzeczypospolitej. Warto zwrócić uwagę na attyki tralkowe i spływy wolutowe zdobiące szczyt fasady wieży oraz portyk dwukolumnowy nad głównym wejściem. Atrakcją mogą być też gotyckie piwnice budynku ze sklepieniami opartymi na wielkich filarach.W i połowie XIX w. mieściła się w nim cerkiew rosyjska, a potem carska rezydencją. W drugiej połowie XIX wieku był jeszcze siedzibą teatru, by wkrótce potem stać się na nowo siedzibą władz kowieńskich.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz