piątek, 31 października 2014

Jedna wielka emocja

Duduk to ciekawy instrument, choć nieznany w Polsce. Jednym z niewielu, może kilku, grających w Polsce jest Kamil Radzimowski, organista z kościoła Dominikanów na Służewiu.



czwartek, 30 października 2014

Żydzi w muzeum


Jedynym powstaniem odbywającym się w Warszawie, o jakim słyszano poza Polską, było to, które wybuchło w getcie. Teraz – kto wie – historia Polski może być tylko historią polskich Żydów.

poniedziałek, 27 października 2014

Premier z tarczą na tarczy

Czy premier Ewa Kopacz rzeczywiście wróciła ze szczytu klimatycznego w Brukseli z tarczą? Tak, jeśli przyjąć, że każdy ruch nowej premier to sukces.

sobota, 25 października 2014

Wysyp muzeów przed wyborami


Dwa – co najmniej – muzea zostały otwarte w Warszawie w końcu października. Oba bardzo ważne i ciekawe, choć z różnych powodów. Na powstanie pierwszego, Muzeum Historii Żydów Polskich, zbierano pieniądze przez kilkanaście lat i na całym świecie 


wkrótce poprawionna wersja, czy co

piątek, 24 października 2014

Z Tater


Foto-koorespondencja od kola, który chyba gdzieś tam w tych okolicach jest, a może chciałby być (tak jak ja). Zimowa zima!~...




Nie o take Polske czyli za demokratyczną dekoracją

Bilans polskiej transformacji jest pozytywny, bo udało się pozbyć niewydolnego i zbrodniczego systemu, co nie oznacza, że III RPRL jest krajem szczęśliwości. Przeciwnie, jako Polacy straciliśmy bardzo dużo i bardzo dużo trzeba odbudować.


[wstępna wersja, poprawionna może potem]

czwartek, 23 października 2014

Wrócili z zaświatów


Życie po życiu zdaje się bardziej tajemnicze, niż życie po śmierci. Bo  po śmierci, to wiadomo… A po życie po życiu to zagadka! 



środa, 22 października 2014

Prochy świętego

Do zakonnego cmentarza w Niepokalanowie nie ma na co dzień swobodnego dostępu. Obowiązuje klauzura, spoczywają tu tylko zakonnicy, z – bardzo – niewielkimi wyjątkami.

wtorek, 21 października 2014

Oczy do góry: Do czego jest straż

Artur Jarecki, strażnik, a jednocześnie szef „Solidarności 80” w straży miejskiej w Warszawie został już dwa razy zwolniony z pracy.


poniedziałek, 20 października 2014

Widać ją z daleka


Tylko wybranym wydadzą słabą książkę w twardej, zajefanej zielonej obwolucie.


Polska sprężynująca







Pod patronatem MSZ trwa głosowanie na nowe logo Polski. Według organizatorów, najtrafniej charakter i energię Polaków ma wyrażać… sprężyna.



Wsparcie Pułaskiego

Wybory samorządowe to wyzwanie dla przeciętnego Polaka. Są bardziej skomplikowane niż głosowanie na posłów i – wbrew pozorom – bardzo ważne, bo właśnie na tym szczeblu rozstrzyga się najwięcej naszych codziennych spraw.


niedziela, 19 października 2014

Wielki strzał, czy kapiszon


Oficer WP oraz prawnik specjalizujący się w tematyce wschodniej, aresztowani pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, nie mieli najpewniej dostępu do informacji istotnych z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa, ale mieli znajomości wśród tych, którzy mogli je mieć. 


Łowcy wolności, łowcy niewoli

Łowcy wolności bardzo często są nieświadomi tego, że krzywdzą innych. Niektórzy bioenergoterapeuci są przekonani, że pomagają innym, niektórzy tarociści, wróżbici, jasnowidze myślą, że są obdarzeni darem, który pomaga ludziom - mówi Robert Tekieli. 


czwartek, 16 października 2014

Co obiecał nam Dzierżawski - zakończenie


Jacek Sasin zaskoczył warszawiaków zapowiedzią darmowych przejazdów komunikacją miejską dla osób płacących podatki w stolicy. Czym Pan ich zaskoczy? - pytamy Mariusza Dzierżawskiego, kandydata na prezydenta Warszawy. Oto co - po autoryzacji - nam powiedział (wpisał, stwierdził itp.)


wtorek, 14 października 2014

Cappuccino na espresso


„Końcówka maja. Późny wieczór. Na dworze zapadł już zmrok. Siedzę w obitym skórą fotelu w jednej z warszawskich restauracji. Od ponad dwudziestu minut rozmawiam z dwójka dobrze mi znanych osób. Mimo późnej pory pochłaniam moje ulubione cappuccino na podwójnym espresso.”

poniedziałek, 13 października 2014

Co obieca nam Dzierżawski cd. czyli cz 2

Fot. MarcŻegliński


Czym Pan zaskoczy warszawiaków? - pytamy Mariusza Dzierżawskiego**, kandydata na prezydenta Warszawy. Poniżej całość rozmowy oprócz odpowiedzi na ostatnie pytanie, na które odpowiedź zmieniła się zupełnie po autoryzacji* 



Oczy w górę: Tramwaj do Sochaczewa


„Niespodziewanie ratusz szykuje sporą listę inwestycji tramwajowych w latach 2015-21” – napisała jedna z „Gazet” znana z samych dobrych wiadomości i jeszcze lepszych obiecanek. 


Co obieca nam Dzierżawski


fot. MarcŻegliński

Czym Pan zaskoczy warszawiaków? - pytamy Mariusza Dzierżawskiego**, kandydata na prezydenta Warszawy. Poniżej odpowiedź sprzed autoryzacji*


niedziela, 12 października 2014

Tort dla usłużnych


Gdyby ktoś nie wiedział, które z polskich mediów są rządowe, czy inaczej: usłużne wobec rządzących i dlatego subsydiowane, opublikowany właśnie raport zespołu parlamentarnego posła Adama Kwiatkowskiego doskonale to wyjaśnia.

piątek, 10 października 2014

Cud księdza Popiełuszki


Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest błogosławionym, ale najpewniej zostanie także świętym. Rozpoczynający się proces kanonizacyjny ma zbadać czy za sprawą legendarnego już kapelana Solidarności doszło do uzdrowienia śmiertelnie chorego Francuza.




środa, 8 października 2014

Oczy w górę: Nie takie siu bździu


Jaka ta warszawska młodzież mądra! Onegdaj Żelazna Lejdi Kopaczowa rozmawiała z młodziakiem, który zapowiedział, że choć wcześniej głosował na POrtię, teraz ma ją w nosie i w ogóle nie idzie na wybory. A że lepiej z mądrym pieczeń obracać, niż z głupim ją zjeść, a bramy mądrości nigdy nie są zamknięte – rozmowa młodziaka i ŻL była długa i owocna. 

Imieniny ojca Maksymiliana

fot. wikip


Imieniny o. Maksymiliana Kolbe franciszkanie obchodzili zawsze uroczyście. Uroczyście było także po niemieckiej agresji, tyle że nie w Niepokalanowie, ale w obozie w Amtitz.






poniedziałek, 6 października 2014

Expose w cieniu skandali




Jeszcze nie wybrzmiały obietnice z expose nowej premier, a już dowiedzieliśmy się, że afera taśmowa nie zostanie wyjaśniona, a państwo może stracić majątek wskutek - co najmniej - niefrasobliwości rządowych urzędników.


sobota, 4 października 2014

Oczy do góry: Piłka w grze


Czy to ważne, że Legia przygrywając, doprowadziła do remisu, albo wygrywając, zremisowała? Albo czy Polonia wygrała z Omegą Kleszczów? Nie!

czwartek, 2 października 2014

Słowackie Podtatrze 2


Natura szczodrze obdarzyła słowackie Podtatrze. Góry,  kotliny, śródgórskie łaki, pachnace lasy, kraj bogaty kulturowo, z historycznymi związkami z Polską.



Ładny chce być radnym


Tegoroczna samorządowa kampania wyborcza będzie bardziej gorąca, niż ta sprzed czterech lat. Z bardzo różnych powodów.

środa, 1 października 2014

Słowackie TZ 2

Ich przedsmak można poczuć po polskiej stronie, idac na Wołowiec, Starorobociański, czy Czerwone Wierchy. Zresztą wszystkie są szczytami granicznymi. Ale na Słowacji tatry Zachodnie to ci dopiero... 

Nasza wola walki, fachowość trenera


To połączenie polskiej spontaniczności, woli walki, z zachodnioeuropejskim profesjonalizmem trenera Stefana Antigi - mówi o fenomenie polskich mistrzów swiata w piłce siatkowej ks. Mariusz Zapolski.