czwartek, 18 września 2014

Pomysłowe uczelnie


Nowe pomysły, kierunki, specjalności, przedłużona rekrutacja. Tak warszawskie uczelnie, w tym obie katolickie, próbują mierzyć się z efektami niżu demograficznego i fatalnymi wynikami matur.



Najpewniej dopiero inauguracja nowego akademickiego – która na katolickich uczelniach wyższych: Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, odbędzie się 6 października – zakończy tegoroczną, przedłużoną rekrutację. To nie przypadek, że potrwa tak długo.

– Niektóre uczelnie miały kłopoty z naborem nie tylko na kierunki typowo humanistyczne, ale co znamienne – także na tzw. kierunki zamawiane, szczególnie wspieranie przez państwo – mówi ks. prof. Jarosław Sobkowiak, prodziekan Wydziału Teologicznego UKSW. – Do niżu demograficznego, który będziemy odczuwać na uczelniach coraz bardziej, doszły bardzo złe wyniki tegorocznych matur. Odpadli na nich nie tyle najgorsi, ale często humaniści, słabsi w przedmiotach ścisłych. A to szczególnie uderza w uniwersytety.

Grunt to Warszawa

Dane z połowy września mówiły o tym, że na pierwszym roku na UKSW studia ma rozpocząć ok. 5 tys. osób na studiach stacjonarnych i ok. 800 na niestacjonarnych. To jednak dane niepełne, bo rekrutacja trwa i na młodych ludzi czekało jeszcze kilkaset wolnych miejsc. Zajęcia dla nich, i niemal 11 tysięcy ich kolegów ze starszych lat, prowadzić ma ponad 720 nauczycieli akademickich.
Władze uczelni wdrażając programu oszczędnościowy, mają nadzieję, że chętnych do studiowania w tej uczelni przyciągnie, nawet w ostatniej chwili, jej unikatowy charakter. – Dokładamy wszelkich starań, aby nasi studenci i absolwenci wnosili inspirację chrześcijańską do dzisiejszego, pluralistycznego świata, do życia społecznego, politycznego i gospodarczego – mówi rzeczniczka Agnieszka Pawlak, opisując to, co wyróżnia UKSW od innych uczelni, co powoduje, że studenci wybierają akurat UKSW.

Z badań karier zawodowych ubiegłorocznych absolwentów UKSW wynika, że co trzeci absolwent tuż po ukończeniu studiów rozpoczął pracę (niemal połowa z nich była aktywna zawodowo podczas studiów), a prawie dwie trzecie w niespełna trzy miesiące po zakończeniu studiów podjęło regularną pracę zarobkową. A cztery piąte z nich chciało rekomendować uczelni swoim znajomym.
– To nie są zachwycające wyniki, ale są niezłe, zbliżone do osiągnięć innych dużych uczelni – komentuje wykładowca UKSW. – Studia na naszej uczelni są atrakcyjne szczególnie dla przyjezdnych. Wielu z nich zostaje w Warszawie, znajdują tu pracę, o której w rodzinnych stronach mogli tylko pomarzyć.

Specjalności z przyszłością

W tym roku na UKSW pojawił się nowy kierunek: pedagogika specjalna i specjalizacja: integralna pomoc i promocja społeczna. Pedagogika specjalna ma przygotować studentów do roli m.in. wychowawców, nauczycieli, pedagogów-terapeutów, pedagogów-rehabilitantów. „Integracja…” – specjalizacja w ramach kierunku teologia – jak informuje strona internetowa uczelni – ma przygotować specjalistów w zakresie pomocy i promocji społecznej, łączących kompetencje z wielu różnych dziedzin.
– To coś zupełnie nowego, specjalność z przyszłością, którą warto wypromować – mówi ks. prof. Jarosław Sobkowiak. – Jedną z przesłanek jej powołania była chęć przygotowywania specjalistów m.in. dla struktur Caritas, ze szczególnym uwzględnieniem pracy z imigrantami i repatriantami, z którymi mamy do czynienia coraz częściej.

Dodatkowa rekrutacja

W drugiej warszawskiej uczelni katolickiej, PWTW – mającej zupełnie inny charakter, bo przygotowującej kandydatów do kapłaństwa i osoby do posługi w Kościele – studiuje ok. 1200 osób, którymi opiekuje się ok. 100 nauczycieli akademickich. Osoby świeckie są tu w mniejszości, choćby z tego względu, że w tej liczbie mieszczą się studenci sześciu warszawskich i około warszawskich seminariów duchownych, afiliowanych w PWTW.
Świeccy stanowią większość na studiach zaocznych, kursach i nowych projektach (Szkole Duchowości, Studium Pastoralnym dla Parafialnych Rad Duszpasterskich i Szkole Liderów Wolontariatu), a także na politologii w „Bobolanum” – jednej z dwóch (drugą jest sekcja Św. Jana Chrzciciela) sekcji PWTW.

Władze UKSW nie ukrywają, że zainteresowanie studiami w ich uczelni zmniejszyło się. Pozyskaniu studentów miała pomóc dodatkowa rekrutacja. Potrwa – tak jak w wypadku PWTW – do rozpoczęcia roku akademickiego. Największym wzięciem w czasie tej rekrutacji cieszyły się kierunki nie zawsze uznawane za konkretne: administracja, stosunki międzynarodowe, informatyka, pedagogika, kulturoznawstwo i socjologia.
Szczegóły na temat studiów i zajęć w UKSW i PWTW na stronach www.uksw.edu.pl. i www.pwtw.pl.

Wojciech Dudkiewicz

Rodzinne relacje

Mówi ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor PWTW:

Nasza uczelnia przygotowuje kandydatów do kapłaństwa i osoby świeckie do posługi w Kościele, przede wszystkim katechetycznej. Oferujemy dwa sposoby studiowania: na sali wykładowej i w kaplicy. W połowie dnia wykładów jest Msza św. dla studentów. Kładziemy akcent nie tylko na wykształcenie, ale również na formację eklezjalną. Nie mamy wielkich ambicji naukowych, bardziej eklezjalną i dydaktyczną. To nas odróżnia np. od UKSW. A od większości uczelni wyróżnia nas, jak oceniam, także rodzinny charakter i personalne relacje profesora ze studentami. Ułatwia to fakt, że nie jesteśmy za dużą uczelnią, jesteśmy w stanie się poznać. Studenci bardzo cenią relacje sobie osobiste z profesorami.
Nasze nowe projekty są strzałem w dziesiątkę. Do Szkoły Liderów Wolontariatu zgłosiło się sporo młodych osób. To cieszy, bo szkoła ma przygotowywać liderów na przyjęcie gości w ramach Światowych Dni Młodzieży, ale wiedza ma zaprocentować także już po tych Dniach. Liderzy mają tworzyć zalążki duszpasterstwa młodzieży w parafiach.


Not. wd





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz