środa, 3 września 2014

Szkoły liderów



Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie,  oprócz studiów stacjonarnych, niestacjonarnych i w systemie e-learningu, oferuje coraz więcej rocznych zajęć specjalistycznychrocznych zajęć specjalistycznych. W tym roku rusza Szkoła Liderów Wolontariatu.



Rozmowa z ks. prof. Krzysztofem Pawliną, rektorem PWTW 



PWTW, oprócz studiów stacjonarnych, niestacjonarnych i w systemie e-learningu oferuje coraz więcej rocznych zajęć specjalistycznych. W tym roku rusza Szkoła Liderów Wolontariatu. Skąd ten pomysł?

To odpowiedź na prośbę kardynała Kazimierza Nycza, który zaleca parafiom powołanie zespołów przygotowujących się do przyjęcia gości na tydzień misyjny w ramach Światowych Dni Młodzieży. Chcemy przygotować liderów – jednego, dwóch z parafii.

Jak będą wyglądać zajęcia?

Zajęcia potrwają rok, będą odbywać się raz w miesiącu w soboty. Będą to wykłady i warsztaty przygotowujące do kierowania ludźmi, inicjowania działań w kontekście przyjęcia gości w Światowe Dni Młodzieży. Będą zajęcia m.in. z eklezjologii – młodzi ludzie muszą być świadomi, czym jest Kościół, na czym Światowe Dni Młodzieży polegają i jak komunikować się z innymi ludźmi, zajęcia z logistyki, komunikowania masowego, a także m.in. trening zachowania w sytuacjach ekstremalnych i zajęcia dotyczące sposobów modlitwy, ważne dla formacji człowieka.

Bogaty program.

Musi taki być: żeby być Kościołem świadomym, trzeba mieć określoną wiedzę. Te zajęcia dają taką wiedzę. Nie chcielibyśmy jednak, żeby wykorzystanie zdobytej wiedzy, czy działalność wspomnianych zespołów kończyły się razem ze Światowymi Dniami, lecz były zalążkiem duszpasterstwa młodzieży w parafii.

Druga nowość na PWTW to Szkoła Duchowości. Na czym polega?

Proponujemy zajęcia z duchowości w kilku dziedzinach: psychologia a duchowość, umiejętności modlitwy Słowem Bożym, czyli lectio divina, rozwoju duchowego według ćwiczeń ignacjańskich, zapoznajemy też ze szkołami medytacji chrześcijańskiej. Wielu ludzi chcąc pogłębić swoją duchowość, jeździ na rekolekcje. Teraz my proponujemy to u siebie. Rekolekcjoniści m.in. z ośrodków jezuickich zgodzili się poprowadzić zajęcia na PWTW. Potrwają przez cały rok, raz w tygodniu, w środy, po południu, po to, żeby ludzie po pracy mogli wybrać sobie cos z tych propozycji. Zapisy do Szkoły Liderów Wolontariatu i Szkoły Duchowości, potrwają do końca września, podobnie jak do Studium Pastoralnego dla Parafialnych Rad Duszpasterskich.




To też zupełna nowość?

Tak. Mamy w naszej archidiecezji wielu ludzi zaangażowanych w rady duszpasterskie i parafialne, ludzie świeccy coraz częściej zabierają głos w Kościele i robią to dobrze. Chcemy im pomóc. Chcielibyśmy, żeby ich życie duchowe było bardziej świadome i żeby otrzymali trochę formacji eklezjalnej, żeby wiedzieli m.in. na czym polega Kościół i jego misyjność, jak pracować w zespole parafialnym, jakie kompetencje powinni mieć prowadzący zespoły parafialne itp. Wykłady będą skupiać się w czterech cyklach, organizowanych w soboty.

Takie zajęcia chyba zachęcają innych do aktywności w parafiach?

Ktoś, kto jest kompetentny i pociąga swoją osobowością, jest najlepszym ewangelizatorem. Dlatego zdarza się, że ktoś ma dobrą wolę, ale brakuje mu umiejętności. Człowiek jest dojrzały, pracuje w zawodzie, gdzie ma się tego nauczyć? Stąd diecezjalna uczelnia chce wyjść naprzeciw konkretnym potrzebom Kościoła lokalnego.

Szkoła Liderów Nowej Ewangelizacji działająca w ramach PWTW ma już trzyletnią tradycję i pewnie sporo doświadczeń?

Jedno z nich jest takie, że nie wszyscy jej absolwenci wchodzą wprost do zespołów ewangelizacyjnych, ale wykorzystują zdobyte umiejętności do prowadzenia zespołów parafialnych. Gama zajęć i warsztatów, dość uniwersalnych, pokazuje, jak być liderem zespołu ludzkiego, jak nawiązywać i podtrzymywać relacje. To umiejętności, których trzeba się nauczyć. My dajemy taką możliwość. Szkoła jest też inspirująca dla wykładowców. Powstał z niej jeszcze jeden projekt: Laboratorium Nowej Ewangelizacji. Ci, którzy ukończyli SzNE, potrzebują wsparcia uczelni, chcą pogłębić wcześniej zdobytą wiedzę. Zapraszamy ich do laboratorium kilka razy w roku, w sobotę. Z jednej strony mają tę potrzebę, z drugiej strony widzą skuteczność zajęć, a my się z tego cieszymy.

Rozmawiał Wojciech Dudkiewicz

Szczegóły na temat zajęć na PWTW na stronie www.pwtw.pl





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz